6 žolelės pilvui
Baigiantis atostogoms, vėl prasidedant darbams ir mokslams, gerokai pasikeis ir mityba bei jos ritmas. Ką jau ir sakyti apie naujų situacijų keliamą įtampą bei daugybę nervinančių smulkmenų, kurios virškinimo tikrai nepalengvina. Tad laikas pasidomėti žolelėmis, kurios gelbsti sutrikus virškinimui ir turėti jų ne tik namų vaistinėlėje, bet ir darbo stalo stalčiuje, įdėti į kuprinę studijuoti išvykstančiam studentui.
Pelynas ir bazilikas
Pelynas stiprina skrandžio ir žarnyno darbą, skatina tulžies sulčių išsiskyrimą, padeda atpalaiduoti skrandžio spazmus. Tačiau pelynas labai kartus, todėl verdant iš jo arbatą galima pridėti baziliko, kurio lapelių namuose turi dažna šeimininkė, mat vartoja jį kaip prieskonį. Jo prireikus galima įsigyti ir maisto parduotuvėse. Puikiai galima palengvinti savo būseną ir vien jo antpilu, nes bazilikas skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, reguliuoja virškinimą.
Visagalės mėtos
Dažnuose namuose yra ir mėtų, kurios gerina apetitą. Mėtos naikina žalingas bakterijas, ypač virškinamajame trakte, normalizuoja centrinės ir vegetacinės nervų sistemos veiklą, stimuliuoja tulžies pūslės veiklą, atpalaiduoja spazmus. Ji puikiai tiks įmaišyti į jau minėtų pelyno bei baziliko arbatas.
Juozažolė, šalavijas ir čiobrelis
Kai sustreikuoja skrandis, nebe laikas domėtis, kokių žolelių vertėjo turėti namų vaistinėlėje. Dar apmaudžiau būna kai trūksta informacijos ir nepasinaudojama galimybe gelbėtis arbata iš namie esančių žolelių, nes jos buvo įgytos visai kitu tikslu. Vaistažolės pasižymi įvairiu poveikiu ir ta, kuri tinka nuo kosulio, gali tikti ir nuo skrandžio negalavimų, tik reikia tai žinoti.
Pavyzdžiui juozažolė, šalavijas ir čiobrelis paprastai vartojami peršalus, skaudant gerklei. Juozažolės vertinamos dėl antiseptinio ir spazmolitinio poveikio ir jų užpilas paprastai vartojamas atsikosėjimui palengvinti, sergant bronchitu, tinka skalauti skaudančiai gerklei, tačiau jis ir gera virškinimą bei apetitą, nes mažina vidurių pūtimą, skatina šlapintis, stimuliuoja kraujo apykaitą.
Čiobreliai ramina sudirgusią nervų sistemą ir sudirgintą žarnyną, praplečia bronchus, malšina skausmus, karščiavimą, dezinfekuoja, padeda atsikosėti, sutvarko sutrikusį virškinamojo trakto darbą, šalina skrandžio spazmus ir skysčių perteklių, normalizuoja žarnyno mikroflorą. Liaudies medicinoje čiobrelių antpilo duodama prieš valgį virškinimui gerinti, ypač susikaupus dujoms žarnyne, nuo hemorojaus.
Šalavijų arbata tinka kaip priemonė virškinimui gerinti, skaudančiai gerklei skalauti, dantenų skausmui slopinti ir burnos žaizdelėms gydyti.
Receptai
Universalus receptas: jei gaminame vienos žolelės antpilą ar arbatą, imame 1 arbatinį šaukštelį susmulkintų žolelių stiklinei vandens. Jei norime pasidaryti stipresnio poveikio, užplikius galime keletą minučių pakaitinti arba leisti nusistovėti 30 minučių.
Kitas variantas: du šaukštelius žaliavos užpilti stikline karšto vandens, o prieš geriant atskiesti vandeniu. Taip pakaks užsiplikyti kartą per dieną, o skiedžiant karštu vandeniu turėti šiltos žolelių arbatos.
Jei ketiname kelis kartus gamintis kelių žolelių mišinio arbatą, kiekvieną vaistažolių rūšį susmulkinkime atskirai, o paskui sumaišykime ir suberkime į dėžutę ar maišelį. Prireikus galėsime pasisemti šaukštelį mišinio ir užsiplikyti. Žolininkai teigia, kad kelių žolelių mišinys visuomet veikia geriau nei kurios nors atskirai.
Persivalgius: šaukštelis kmynų, šaukštelis baziliko, šaukštelis šalavijo arba čiobrelio – užpilti puse litro karšto vandens, uždengti ir palaikyti 10 minučių. Gerti po pusę stiklinės niekuo nesaldinant.
Juozažolių užpilas: šaukštą susmulkintų juozažolių užplikyti termose 2 stiklinėmis verdančio vandens. Palaikius 10-15min, nukošti ir šiltą užpilą gerti po pusę stiklinės 3-4 kartus per dieną. Gydytis juozažolėmis reikia ypač atsargiai, nes juozažolių eterinis aliejus yra ypač koncentruotas ir gali sukelti net epilepsijos priepuolius bei sudirginti centrinę nervų sistemą.
Čiobrelių užpilas: 2 šaukštai čiobrelio žolės užpilami stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir 15 min kaitinamas vandens vonelėje. Paliekama 30 min atvėsti, nukošiama. Geriama po 1 šaukštą 2-3 kartus per dieną. Draudžiama vartoti nėščiosioms.
Šalavijų užpilas: 1 šaukštas smulkintų šalavijų lapų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 20 min, kad prisitrauktų. Geriama po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.