Tulpės: gydančios ir valgomos
Kovo pradžia tinkamas metas kalbėti apie tulpes, nors, regis, ką čia kalbėti – pakanka grožėtis. Akiratį plėsti visuomet pravartu, ypač, kai prieš akis pavasaris, kai bene populiariausios tuo metu gėlės ilgai bus prieš akis.
Laukinės tulpės plačiai paplitę Pietų Europoje, Kazachstane, o kai kurios rūšys randamos Turkijoje, Irane ir Indijoje. Būtent Turkijoje išauginti svogūnėliai buvo slapta atvežti į Austriją ir pasodinti Vienos botanikos sode.
Legendos ir spalvų kalba
Turkijoje tikėta legenda, kad vos prasiskleidus tulpės žiedui, galima pamatyti laimę.
Todėl vienas sultonų į tulpių gėlyną nakčiai įsakydavo paleisti vėžlius su prie jų kiautų pritvirtintomis degančiomis žvakėmis ir tikėjosi, kad taip nepražiopsos to svarbaus momento.
Sultonų haremuose gyvenančios moterys išvedė apie 300 tulpių veislių. Tulpės buvo taip vertinamos, kad buvo uždrausta jas išvežti iš Osmanų imperijos teritorijos.
Pagal kadaise plačiai žinomą gėlių kalbą raudonosios tulpės reiškia stiprius jausmus ir tiko meilės prisipažinimui. Kai kuriose kultūrose nėra įprasta geltonos gėlės, įskaitant tulpes, kam nors teikti, nes žmonės mano, kad geltona yra išsiskyrimo spalva.
Senovės legendos byloja, kad būtent geltonos tulpės pumpure yra laimės paslaptis, o tai reiškia, kad geltona tulpė yra nuoširdus noras, kad žmogus būtų laimingas. Baltos spalvos tulpėmis gali būti prašoma atleidimo.
Apie kitas tulpių spalvas senovėje nekalbėta, nes gamtoje dažniausiai auga tik raudonos, geltonos ir baltos tulpės. Visos rausvos, violetinės, oranžinės plačiau prieinamos tapo palyginti neseniai, nes labai ilgai išvestos tulpių veislės tebuvo auginamos karališkuose soduose.
Vaistinės savybės
Liaudies medicina tulpę naudoja širdies ligų, reumatizmo, artrito gydymui bei organizmui tonizuoti. Tokia tradicija atėjo iš kinų medicinos. Valgomosios augalų veislės naudojamos odai ir dermatitui gydyti. Kinijos gydytojai rekomenduodavo naudoti šį augalą viduriavimui, navikams ir apsinuodijimui gydyti.
Tulpių tinktūros su alkoholiu rekomenduojamos burnos ar nosies ligoms lengvinti. Išoriniam naudojimui tulpės yra naudojamos nudegimams ir žaizdoms gydyti.
Gydymo tikslais naudojamos tik tos veislės, kurios laikomos valgomosiomis, o ne laukinėmis, ir, žinoma, tos, kurioms netaikytas cheminis apdorojimas. Dauguma tulpių veislių yra net valgomos, todėl jų svogūnėlius taip mėgsta pelės. Tačiau dabar veislių yra tiek daug, kad vargu ar kas, nebūdamas specialistas, gali tiksliai atpažinti, kurios iš jų gali būti nuodingos.
Kulinarinis paveldas
Daugelio šalių kulinarijoje tulpės yra vertinamos kaip tikras delikatesas. Anglijoje, pradedant nuo XVI a., populiarūs gėlių sirupų, salotų, saldintų žiedlapių receptai. Dabar jie yra populiariausi Prancūzijoje.
Kvebeke, vienintelėje prancūziškai kalbančioje Kanados provincijoje, vis dar išlieka tulpių auginimo maistui kultūra, o Kvebeko restoranuose patiekiama daug tulpių patiekalų – troškintos padaže, keptos su prieskoniais, salotų ir įvairių desertų pavidalu.
Tulpių žiedlapiai vertinami ne tik kaip desertas, bet ir kaip puikus karštas patiekalas, gaunamas kepant juos tešloje. Tulpės puikiai dera su žuvies ir mėsos patiekalais.
Tulpių svogūnėliai taip pat yra valgomi, jie kepami ugnyje, skonis kaip bulvės, turi tik saldų skonį.Žalieji augalo lapai puikiai tinka gaminant salotas. Jauni lapai supjaustomi juostelėmis ir sumaišomi su kapotais žaliais svogūnais, įpilama 1 šaukštas acto.
Kosmetologija
Japonijoje iš tulpių gaminama daug kūno ir veido produktų: kaukės, tonikai, kremai. Tulpėse yra aktyvių elementų, todėl iš šių priemonių tikimasi drėkinančių, maitinančių ir švelninančių efektų.
Tulpių kosmetika taip pat turi antioksidacinį poveikį, išvalo odą ir mažina raukšles, gali pašalinti riebų blizgesį ir tinka visiems, neatsižvelgiant į odos tipą. Kaukės iš žiedlapių balina veido odą, prisideda prie strazdanų ir amžiaus dėmių pašalinimo.
Kosmetologijoje galima naudoti aliejų iš tulpių, paruoštą namuose. Norėdami tai padaryti, supilkite alyvuogių aliejų ant susmulkintų augalų žiedlapių ir palikite 14 dienų. Tiks bėrimui gydyti, oda nuo šio aliejaus tampa minkšta ir aksominė. Tačiau būtina prieš tai patikrinti ar nėra alergijos tulpėms ir turėti omenyje, kad augalai, balinantys odą, veikia intensyviai.