Natūralūs aliejai – apsaugai nuo saulės
Saugotis ar ne? Situacija gan prieštaringa – anksčiau itin plačiai kalbėta apie žalingą saulės spindulių poveikį odai, o dabar – apie didžiulį vitamino D trūkumą, kurį patiria tie, kurie mažai būna saulėje.
Nevienareikšmiška nuomonė ir dėl apsauginių kremų – vieni mini, kad, nors ir saugodami nuo saulės, patys jie gali būti žalingi, o ir vitamino D tuomet beveik nesusidaro.
Vitaminas D geriausiai gaminasi kaip tik tuo metu, kai, saugant odą, saulės reikėtų vengti – 11-16 val.
Vaikams, anot medikų, dėl vitamino pakanka pabūti saulėje porą kartų per savaitę po 15 min., suaugusiems dažniau ir po 20-30 be jokių apsauginių kremų, jei jau norime to vitamino.
Svarbu žinoti, kad vaikai kaupia šio vitamino atsargas kelioms savaitėms, o kuo žmonės vyresni, tuo tas kaupimas slopsta. Tad iki juodumo nusiskrudinę suaugusieji tikrai neprikaupia vitamino visam šaltajam sezonui, o savo odai tikrai kenkia.
Galimi variantai
Vartoti apsauginį kremą ar ne, kiekvienam tenka apsispręsti, o tai, kas parašyta etiketėse, taip pat atidžiai perskaityti. Kremas kremui nelygu ir jų apsauga nėra vienoda, kaip, beje, ir mūsų visų oda skirtingai reaguoja į saulę bei tuos kremus. Tad ką daryti?
Saulės vonias gausiai priiminėjame atostogaudami, atostogaujame kurortuose dažniausiai po savaitę, tad rekomendacija degintis kasdien tik po pusvalandį yra tokia nereali, kad jau gan juokinga net ją teikti.
Deginamės, tik ne taip intesnyviai, ir palindę po skėčiais, o plūduriuodami vandenyje – dar intensyviau nei ant kranto. Tad pirmasis garantuotai geras patarimas – būti budriems ir naudotis jau turima deginimosi patirtimi. Antrasis – geriau kuo nors tepti odą, nei po to luptis keliais sluoksniais, ką jau ir sakyti apie pavojų sveikatai ir grožiui.
Priminimas apie SPF – skaičiuojame neteisingai
Atrodytų viskas paprasta – kuo SPF skaičius didesnis, tuo apsauga geresnė. Taip ir tuo pačiu – ne. Išties, paprasčiausia 20 min. padauginti iš ant kremo pakuotės nurodyto skaičius ir taip sužinoti, kiek laiko kremas saugo odą.
Pavyzdžiui, jei tepate kremą su SPF 20, per 100 min. gaunate tokį patį spindulių kiekį, kaip be kremo vos per 5 min., o per 300 min. gautumėte UVB spindulių tiek pat, kaip neapsisaugoję per 15. Taigi, paplūdymyje jau tarsi ir galima būti visas 5 vandas?
Kita vertus, anot žinovų, apsaugos nuo saulės veiksnys (SPF) yra neapsaugotą odą ir kremu apsaugotą odą pasiekiančių spindulių santykis. Tai reiškia, kad, jei kremo SPF yra 2, vadinasi, odą ištepus kremu, ją pasieks du kartus mažiau spindulių, kitaip tariant, 50 proc.
Toliau dar įdomiau – SPF 20 kremas praleidžia 20 kartų mažiau spinduliuotės, vadinasi, jis sulaiko net 95 proc. UVB spindulių. O SPF 30 už jį bus efektyvesnis vos 1,6 proc. ir sulaikys 96,6 proc. spindulių. 50 SPF kremas sulaiko 98 proc. UVB spindulių.
Ši informacija bus naudinga, kai mąstysit apie natūralių aliejų teigiamą apsaugą, ji nebeatrodys pernelyg „maža“, kaip galėtume pamanyti iš skaičių, jei nesigilintume ir nežinotume, ką kas reiškia.
Natūraliausias apsaugos variantas
Pastaraisias metais populiarėja primirštas ir seniai žmonijos išmėgintas variantas – natūralių nerafinuotų augalinių aliejų teikiama apsauga. Šiuo atveju viskas labai paprasta – aliejus blizga ir kol blizga, veikia tarsi veidrodis, atspindintis saulės spindulius. Kai oda jau neblizga, reikia teptis vėl. Kokoso, alyvuogių ir kitus natūralius aliejus tepti odai nuo seno naudojo tos tautos, kurios gyveno intensyvios saulės zonoje.
Reikia tik turėti omenyje, kad tų žmonių oda iš prigimties yra tamsesnė ir saulei atsparesnė, todėl jiems ta apsauga gali būti pakankama, o šviesiaodžiams reikėtų saulėje kaitintis atsargiau – trumpiau.
Dar reikėtų įsivertinti, kad nerafinuoti aliejai turi savo kvapą, kuris gali būti ne visiems vienodai priimtinas ir tepti drabužius. Geroji dalis – jie saugo odą nuo išsausėjimo, neutralizuoja ne tik saulės, bet ir sūraus vandens poveikį. Gerai ir tai, kad dabar žmonėms kur kas labiau pasiekiami avokadų, sezamų aliejai, kurių kvapas švelnesnis, o poveikis gan stiprus.
Kuo riebesnis aliejus, tuo lilgiau jis blizga ir jo SPF skaičius yra didesnis. Taip taip, apsauginių kremų epochoje ištirti ir natūralių aliejų SPF, kad žmonės galėtų lengviau susigaudyti. Pavyzdžiui, ištirta, kad natūralią apsaugą suteikia nerafinuoti gryni aliejai, o jų SPF skirtingas. Teigiama, kad makadamijų aliejaus – iki 6 SPF, sezamų aliejaus – iki 4 SPF, simondsijų (jojobos) aliejaus iki 4 SPF, avokadų – iki 4 SPF, kokosų – 2 SPF.
Dar yra gerai tai, kad aliejumi odą lygiai ištepti yra lengviau ir sumažėja pavojus įdegti dėmėmis. Aliejus galima įsipilti į purkštuvėlius ir taip juos vartoti bus dar patogiau. Jeigu nuo jūros vandens nesaugote plaukų, suvilgykite aliejumi ir juos, saugos nuo saulės ir išsausėjimo, maitins.
Sezamų aliejus tinka visiems odos tipams, giliai maitina, drėkina, stabdo senėjimo procesus, padeda odai atsinaujinti. Avokadų aliejus yra tobulas sausai, suskirdusiai ir vystančiai odai, drėkina, minkština, saugo nuo uždegimų. Simondsijų (jojobos) aliejus tinka visiems odos tipams, prieš saulės vonias ir po jų. Makadamijų aliejus gerai saugo odos drėgmę, minkština.
Kokybiškų natūralių nerafinuotų augalinių odos priežiūrai skirtų bei eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com