Vasarinis peršalimas ar alergija?
Ši vasara mus akivaizdžiai treniruoja taikytis prie pokyčių. Karščio bangos ir staigus atvėsimas verčia organizmą taikytis gana greitai.
Trumpi lietūs, kurie atrodo malonūs, ir dar tos smagios balos, kuriose vaikai mėgsta braidyti, o vėliau tokia keista savijauta ir apmaudas – na ir „pavyko” sušalti vieną karščiausių vasarų. Čia vertėtų prisiminti apie alergiją ir žmogaus imunitetą, tai gal pasufleruos, kokių geriau priemonių imtis savo savijautai pagerinti.
Imuninių ląstelių klaidos
Imuninė sistema yra tarsi ląstelių armija. Jos kyla į mūšį su bet kuriais įsibrovėliais, pavyzdžiui, jei sergate virusine infekcija, sukuria gleives, kurios padeda išstumti iš organizmo svetimas daleles.
Imuninės ląstelės yra nuostabios pagalbininkės, tik jos kartais pernelyg smarkiai reaguoja į tai, kas nėra kenksminga, pavyzdžiui, žiedadulkes, dulkes ir kai kuries produktus. Taip kyla alergijos.
Karščiavimas yra imuninis atsakas į žiedadulkes, kurios sukelia čiaudulį, slogą ir ašarojančias akis. Odos pokyčiais – sausumu, niežuliu, paraudimu patinimu imunitetas atsako į vabzdžių įkandimus ar net kontaktą su jų produktais.
Atskirti gerą ir sugedusį maistą sugeba beveik visi, o štai ką organizmas toleruos, o ko ne, numatyti ne visad įmanoma. Juolab kai vasarą laukia daug smagių iškylų, svečiuojamės pas draugus ir patys norime surengti kuo įdomesnes vaišes. Gražiai atrodantis ir sveikas maistas kažkam gali sukelti nepageidautinas reakcijas.
Maisto netoleravimą išduoda virškinimo sutrikimai, viduriavimas, pykinimas ir mėšlungis.
Pačios nemaloniausios ir pavojingiausios yra anafilaksinės reakcijos: veido tinimas, pilvo skausmas, mėšlungis, vėmimas, viduriavimas, dilgėlinė, kvėpavimo takų užspaudimas.
Šios reakcijos gali pasireikšti po 20 min. ar po 2 val. po to, kai alergenas patenka į organizmą. Dažniausiai tai pasireiškia kai alergenai yra riešutai, vėžiagyviai, sojos pupelės arba įkanda bitės.
Tinkami eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai situaciją gali palengvinti, tačiau esant anafilaksinėms reakcijoms, geriau nepradėti eksperimentuoti – jeigu prasideda staigus tinimas ar ima trikti kvėpavimas, negalima delsti nė akimirkos, reikia kviesti gydytoją.
Levandų aliejus
Levandų aliejus padeda kovoti su alergijomis ir karščiavimu dėl savo priešuždegiminių ir antialerginių savybių. Jis gali būti naudojamas keliais skirtingais būdais. Šienligės atveju ant audinio galite lašinti keletą lašų levandų aliejaus ir giliai įkvėpti. Taip pat galite naudoti garintuvą – aromatinę lempą.
Jie odą išbėrė ir niežti, maišykite eterinį aliejų su baziniu, pavyzdžiui, kokoso aliejumi, ir tepkite, tačiau nedarykite to, jei oda yra pažeista. Arba sumaišykite šaukštą druskos su keletu lašų levandų aliejaus, prieš pat lipdami į prileistą vonią ištirpdykite ir 25 minutes pasimėgaukite.
Pipirmėčių aliejus
Mentolis yra atsakingas už raminimą, priešuždegimines ir analgetines savybes. Jis naudingas esant šienligei ir maisto netoleravimui. Jei dėl šienligės ar kitos alergijos prasidėjo sloga ar užsikimšo nosis, mentolis gali padėti. Reikėtų pasidaryti inhaliaciją – apsigobti rankšluosčiu ir pakvėpuoti garais. Į karšto vandens dubenį reikia įpilti keletą lašų pipirmėčių eterinio aliejaus ir giliai pakvėpuoti 5-10 minučių.
Ramunėlių aliejus
Daugelis yra gėrę ramunėlių arbatos, kuri padeda atsipalaiduoti. Mažiau žinomas ramunėlių eterinis aliejus, padedantis esant odos alerginėms reakcijoms arba įkandus vabzdžiams. 2-3 lašus ramunėlių aliejaus praskieskite šaukšteliu bazinio aliejaus ir tepkite ant sausos ir niežtinčios odos. Jei vabzdys įkando, ant tos vietos pilkite lašelį gryno ramunėlių aliejaus.
Eukalipto aliejus
Eukalipto aliejus buvo naudojamas šimtus metų kaip antibakterinė ir priešgrybelinė priemonė. Tačiau ji s gali padėti ir esant alergijai. Jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir padeda esant šienligei. Galite naudoti pirtyje, inhaliacijoms, svabu, kad eukaliptu prisodrinti garai būtų įkvėpti.
Jei kažkas jūsų namuose kenčia nuo dulkių erkučių alergijos, eukalipto aliejus gali padėti jas išnaikinti. Pabandykite purkšti eukalipto aliejaus tirpalą ant minkštų baldų nuo 15 iki 20 lašų 1 kv. Pradeda veikti per 2 valandas.
Citrinų aliejus
Citrinų aliejus pasižymi panašiomis savybėmis kaip levandų ir pipirmėčių eteriniai aliejai. Jis gali padėti esant šienligei.
Svarbu
Jei pirmą kartą naudojate bet kurį iš minėtų eterinių aliejų, pirmiausia atlikite tolerancijos testą ties alūnės linkiu. Jei esate alergiški, gali būti alergija ir aliejams. Be to, dauguma eterinių aliejų negali būti naudojami gryni, kelis lašus reikia atskiesti šaukšteliu augalinio aliejaus.
Gali būti, kad šiek tiek antihistamininių vaistų naudoti teks, bet jų kiekį tikrai pavyks sumažinti.
Kokybiškų natūralių eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com