Kvapai stiprina dėmesį, atmintį ir ištvermę
Atrodytų, kad didžiąją dalį išorinės informacijos gauname per regėjimą, tačiau pastaraisiais metais visame pasaulyje atlikta daug tyrimų apie nepelnytai nuvertintą žmogaus uoslę. Ištyrinėtas ir kvapų poveikio smegenims mechanizmas. Įrodyta, kad kvapai didina darbingumą, ištvermę ir todėl puikiai tinka didinant žmogaus asmeninį efektyvumą. Taip pat paaiškėjo, kad kvapai padeda išgyti, todėl vienoje prancūzų klinikoje kvapai panaudojami „perkrauti“ komoje esančių pacientų smegenis ir taip juos iš tos būklės prižadinti.
Kaip tai vyksta?
Kvapas – tai lakios molekulės, kurios dar ir labai įvairios, patekusios į nosį, paveikia tam tikrus receptorius, o šie perduoda smegenims duomenis. Paveikiama sistema, susijusi su žmogaus emocijomis, atmintimi, miegu ir lytine elgsena. Kvapai pirmiausia paveikia vidinę būseną – tampame budrūs ir pilni jėgų arba atsipalaiduojame, pajuntame ramybę ar net apima snaudulys.
Kvapo molekulės pasiekia hipofizį, kuris gamina hormonus, atsakingus už augimą, medžiagų apykaitą ir reprodukciją. Taip pat ten gaminasi hormonai, kurie jungia hipofizį su išorine smegenų dalimi, kur ir vyksta patys sudėtingiausia mąstymo procesai.
Ačiū tomografijai
Svarbų vaidmenį tyrinėjant kvapų poveikį smegenims, suvaidino tomografija. Skeptikai, maniusieji, kad uoslė žmogui ne tokia ir svarbi, turėjo paisyti akivaizdžių eksperimentų rezultatų. Eksperimentuojant buvo pamatyta, kad aromatai aktyvuoja skirtingas smegenų sritis. Pavyzdžiui, tomografo pagalba pamatyta, kad levandų kvapas aktyvuoja sritis atsakingas už emocijas, ryšį su jutimo organais ir hormonų, atsakingų už smegenų darbą, gamybą. Tuo pat metu srityje, atsakingoje už galūnių judėjimą, aktyvumas sumažėdavo. Taip kilo mintis levandų kvapą panaudoti švelninat epilepsijos priepuolius. Levandos taip pat sulėtina simpatinės nervų sistemos, kuri įsijungia esant stresui, darbą, vadinasi gali būti panaudota kaip raminanti priemonė. Negana to, levandų eteriniame aliejuje yra serotonino, kurio yra ir smegenyse bei … hašiše. Kai trūksta serotonino, žmogus stipriau jaučia skausmą. Serotoninas taip pat atsako už judėjimo aktyvumą, gerina nuotaiką ir padeda pajusti džiaugsmą. Jeigu smegenyse jo labai mažai, gali net sutrikti psichika.
Konkretus poveikis
Seniai žinoma, kad augalų poveikis yra sudėtingas ir nevienareikšmiškas, taip pat veikia ir augalų eteriniai aliejai. Tačiau sukaupta nemažai praktinio panaudojimo duomenų, todėl dabar galime kvapų galia pasinaudoti.
Levanda, melisa ir čiobrelis smegenyse aktyvuoja miego centrą, o eukaliptas rozmarinas, šalavijas, citrina bazilikas ir mėta mažina mieguistumą ir didina norą dirbti. Pelyno ir citrinos kvapai skatina veiksmų greitį ir tikslumą.
Levanda, šalavijas ir eukaliptas gerina atmintį, todėl tinka studentams besirengiantiems egzaminams. Geriausiais stimuliuojančiais kvapais yra pripažinti citrinos, mėtos, rozmarinų ir mandarino žiedų.
Švedijoje atliktas tyrimas, kuris parodė, kad iškvepinus įstaigos patalpas citrinos eteriniu aliejumi, sekretorės padarė perpus mažiau spausdinimo ir dalykinių klaidų dokumentuose. Ajero ir valerijono kvapai ramina ir atpalaiduoja, todėl jais galima pasinaudoti tais atvejais, kai reikia gerai išsimiegoti prieš svarbius renginius.
Kokybiškų natūralių eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com