Asociacijų galia
Žmonės linkę kvapų poveikio nesureikšminti ir kartais net žvelgia į juos su ironija, nors niekas neabejoja, kad gyvūnams kvapas yra vienas pagrindinių informacijos šaltinių. Žmogus yra gamtos dalis, kodėl jo uoslė turėtų būti mažiau reikšminga?
Išties taip ir nėra. Kvapai ne tik sukelia tam tikras chemines reakcijas smegenyse, bet ir tam tikras asociacijas juos užuodusiam žmogui. Jos gali būti malonios arba ne. Tai priklauso nuo to, su kokias įvykiais, vaizdais ar jausmais kvapai tam konkrečiam žmogui siejasi. Būna, kai tam tikras kvapas kelia tas pačias asociacijas daugeliui žmonių, pavyzdžiui, nuo bažnyčiose naudojamų smilkalų daugelį europiečių apima pakylėti religiniai jausmai. Tas pats kvapas visiškai kitaip veikia rytų kultūrų žmones, mat ten per religines apeigas smilkomi kiti augalai, pavyzdžiui, kadagys.
Kaip susidraugauti?
Geriau, kad kvapai taptų sąjungininkais, padedančias gyventi, o ne erzintų. Pakanka žinoti 2 pagrindines taisykles, kurios padės su kvapais susidraugauti. Visų pirma, aromatas neturi būti labai stiprus. Geriau mažiau nei daugiau. Labai stiprus kvapas gali sukelti galvos skausmą.
Veide yra specialus nervas, kuris reaguoja į itin didelę lakių medžiagų koncentraciją ore. Jis siunčia smegenims signalą apie galimą pavojų, o šie išplatina diskomforto pojūtį visame organizme. Tokiu būdu smegenys motyvuoja žmogų kuo greičiau sprukti iš tos vietos kuo toliau. Juk stiprus kvapas gali būti ir pavojingų medžiagų.
Patalpoms aromatizuoti, tikintis sau naudingo poveikio, reikia vos kelių lašelių eterinio aliejaus, kurie bus ilgai garinami, o kvapas bus vos juntamas.
Jei norime, kad kvapas maksimaliai didintų žmogaus efektyvumą, reikia pasinaudoti ir fiziologiniu, ir asociatyviniu poveikiu. Pripraskite prie vieno aromato, kurį panaudosite darbo pradžioje ar pradėdami mokytis. Gan greitai, vos jį pajutę, lengvai susikaupsite darbui, nes smegenys gaus signalą – dėmesio, prasideda darbas. Įdomu, kad kvapas gali būti ne tik eterinio aliejaus, bet ir žolių ryšulėlio ar net perpus perpjautos citrinos. Svarbu tokiu atveju nenaudoti atpalaiduojančių kvapų, nes smegenys gaus vienas kitam prieštaraujančius signalus.
Tyrimų išvados
JAV buvo atliktas tyrimas, iš kurio paaiškėjo, kad kvapas ne tik malonus arba ne, veikia ne tik nuotaiką ir emocijas, bet ir elgesį bei viso organizmo būklę. Kvapai gali pakeisti kraujospūdį, širdies dūžių dažnį, suaudrinti žmogų arba jį migdyti. Tyrimais nustatyta, kad kai kurie aromatai padeda išeiti iš depresijos būsenų ir pagerinti psichikos ligonių emocinį foną.
Geriausiai žmogų veikia gamtos kvapai – žolių, vaisių, uogų. Apie tai kaip kvapai veikia žmogų, susidomėta jau labai seniai. Jau senovėje žinota, kokie augalai ir jų aromatai padeda sukelti tam tikras emocines būsenas. 500 metų iki mūsų eros Graikijoje jau buvo pirmasis smilkalų „fabrikas“.
Musulmonų šventame rašte smilkalai lyginami su maistu, pažadinančiu sielą. Tai tiesa, nes nervas, perduodantis uoslės signalus yra tiesiogiai susijęs su smegenimis. Nosis – vienintelis juslės organas, kuris neturi tarpininkų. Regėjimas, jutimas, klausa, skonis su smegenimis susisiekia per eilę susisiekiančių nervų, o nosis gali siųsti signalą tiesiai į smegenis.