Arbata iš putino uogų
Putino uogų arbata yra labai gera priemonė peršalus ar prasidėjus uždegimams. Manoma, kad tokias atvejai putinas net geriau tinka nei avietės. Putino, ypač laukinio, uogos nėra skanios, tačiau jos tokios naudingos, kad daug kas jas renka ir pertrina su cukrumi arba užšaldo. Bet kuriuo atveju uogų sušaldymas pagerina jų skonį, tad dažnai jos ir renkamos vėlai rudenį, po šalnų. Bėda tik, kad paukščiai žmogų gali aplenkti, tad šaldiklis yra gera išeitis.
Pagal vitamino C kiekį putinas pralenkia citrusinius vaisus, jame yra ir vitaminų А, Е, Р, К, taip pat kalio, cinko, geležies, magnio. Putino uogų ląsteliena ir pektinai suriša toksinus, metalų druskas, šlakus, radionuklidus ir taip padeda pašalinti juos iš organizmo. Taip pat šios uogos normalizuoja virškinimą ir žarnyno veiklą, stiprina imunitetą. Putinas tarnauja ir grožiui – gerina odos, plaukų, nagų būklę bei atjaunina ląsteles.
Be jau minėtų gerų savybių, putino uogos dar švelniai mažina kraujospūdį ir valo kraujagysles nuo cholesterolio ir stabilizuoja centrinės nervų sistemos darbą. Tad putino uogų arbata puikiai padės atsipalaiduoti po stresinių situacijų, atpalaiduos raumenis, sumažins spazmus. Jei gersite arbatą su šių uogų kauliukais, ji gali padėti nuo galvos skausmo. Išsivirus nuoviro iš uogų, pakepintų ant sausos keptuvės, jis suveiks geriau nei kava.
Svarbu žinoti, kad putino uogų nereikia plikyti verdančiu vandeniu – pakanka praaušusio iki 70 laipsnių. Pasigamintą gėrimą reikia išgerti per 2 paras, po to jis netenka naudingųjų savybių.
Putino uogų arbata netinka esant per dideliam skrandžio rūgštingumui ir su juo susijusioms ligoms. Taip pat ji netinka esant alergijai citrusiniams vaisiams ir žemam kraujospūdžiui, sergant inkstų ligomis. Vienu puodeliu per parą reikėtų apsiriboti ir nėščiosioms bei maitinančioms kūdikius.