Aromaterapija – kelias į paslaptingą kvapų pasaulį
Dalijamės straipsniu, kuriam teikėme informaciją 🙂
Įvairūs kvapai mus lydi nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų: malonu prisiglaudus pajusti motinos kvapą, vaikystėje užuosti kepamus virtuvėje blynus, dar vėliau – mėgautis pirties malonumais, kurioje maloniai nosį kutena mėtų ir eukaliptų kvapas…
Deja, tačiau šiais laikais užsukę į svečius galime pajusti, jog namai kvepia ne natūraliais, bet sintetiniais namų kvapais, kurie nors ir maloniai nuteikia, tačiau yra kenksmingi mūsų sveikatai. Tad daug geriau rinktis natūralius kvapus.
Apie aromaterapiją šįkart kalbamės su viena iš internetinio dienoraščio bei socialinio tinklapio Facebook „Augalų psichoterapija“ įkūrėjų, autore Daiva Valevičiene.
Yra išskiriamos dvi aromaterapijos rūšys: holistinė ir medicininė. Gal galite plačiau papasakoti apie šias dvi aromaterapijos rūšis?
Dėl terminų ir apibrėžimų visad būna daug painiavos, todėl atsakysiu nepretenduodama į mokslinį tikslumą. Juolab, kad pati aromaterapija susidomėjau nebūdama kurios nors medicinos ar sveikatos palaikymo srities specialistė, o grynai savo šeimos poreikiams, siekdama vietoje cheminių vaistų ir dezinfekuojančių medžiagų rasti natūralias gamtos suteiktas priemones.
Iš smalsumo baigiau bene pirmuosius Lietuvoje surengtus kelių dienų aromaterapijos kursus, kuriems vadovavo iš Didžiosios Britanijos atvykęs J. Kuzmirekas (Jan Kuśmirek). Tuo metu, vos prieš kelerius metus pakeitęs profesiją, jis pradėjo dirbti aromaterapijos srityje, o dabar yra pripažintas klinikinis aromaterapeutas ir knygų autorius. Tuomet apie aromaterapiją Lietuvoje galėjome kalbėti tik kaip apie holistinę.
Eteriniai aliejai skatina žmogaus organizmą sveikti ar likti sveiką, nesusergant, o į žmogaus organizmą žvelgiama kaip į visumą, neatskiriant kūno nuo psichikos ir proto bei gyvenimo kasdienybės su visomis jos patirtimis.
Kitaip tariant, žmogų įtakoja viskas, ką jis veikia ir su kuo jis susiliečia, tačiau ir organizmas turi galių sveikti pats, tereikia jam kiek padėti. Keista, kad dabar beveik reikia tai įrodinėti, nors visi esame be vaistų įveikę slogą, kosulį ar „užsigydę“ įpjautą pirštą. Holistinė aromaterapija, manyčiau, dabar yra paplitusi kaip malonus savigydos būdas. Žmogus vadovaujasi savo intuicija, renkasi jam tuo metu patinkantį kvapą, tikėdamas, kad organizmas jam pasiuntė signalą. Per kvapą ar kontaktą su oda gaunamas efektas, kuris vargu ar gali būti kenksmingas, nes eterinio aliejaus dozės yra mažos. Medicininėje aromaterapijoje, kurios specialistų Lietuvoje ir dabar nėra daug, siekiama konkretaus efekto fiziniam kūnui ir tam pasirenkamos kur kas didesnės dozės, o svarbiausia turi būti nustatyta labai aiški diagnozė.
Savigydai, gerąja to žodžio prasme, irgi reikia žinių ar pakanka intuicijos?
Savigydai būtinos žinios apie augalus ir konkrečių eterinių aliejų poveikį, kitaip labai sunku rasti tuo metu tinkamą eterinį aliejų – neįmanoma kaskart išuostyti po kelias dešimtis eterinių aliejų. Kai žinai, kad kažkas tinka nervams raminti, o kažkas padeda pagerinti organizmo tonusą, pakanka pauostyti 5-6 ir greitai išsirenki 1-2, kurių poveikis panašus ir todėl dera tarpusavyje. Darau tai ne vienerius metus, o informacijos ieškau nuolat, kaip ir apie vaistažoles, nes man įdomu ir visai nepretenduoju ką nors gydyti.
Būtent dėl to holistinio požiūrio ir dėl to, kad šiuolaikiniai žmonės vis labiau tolsta nuo žinių apie augalus, (o jei nesusidūrė su tuo savo artimoje aplinkoje, tai net nepradeda jais domėtis), pasirodė prasminga sukurti bendruomenę interneto erdvėse. Susidomėję ir pamėginę vartoti paprastais atvejais, padiskutavę tarpusavyje, vėliau žmonės gali ieškoti specializuotų tinklapių bei pripažintų specialistų individualioms konsultacijoms. Mūsų bendruomenė labiau orientuota į pažintį su augalais, į savotišką sugrįžimą prie jų, sugrąžinimą į kasdienį gyvenimą, įskaitant ir šiuolaikiškas patogias naudoti formas, pavyzdžiui, eterinius aliejus. Ateityje svajojame atskleisti subtiliausią augalų poveikį, sujungiant moderniąją psichologiją ir senovinę mediciną, lavinti savęs pajautimo skonį, įsiklausant į kvapų ir vidinių būsenų darną. Žinios ir savęs pajautimas bei intuicija tarpusavyje puikiai dera, o ne konfliktuoja ar kovoja tarpusavyje, todėl tikimės daug malonių ir naudingų atradimų.
Šiais laikais yra parduodama labai daug sintetinių kvapų, kuriais žmonės neretai susigundo. Sakykite, kaip būtų galima neapsirikti ir pasirinkti sveikatai ne kenkiantį, bet tinkamą eterinį aliejų?
Šiuo atveju yra lygiai taip pat kaip su tikrais gamtiniais dalykais ir jų sintetiniais pakaitalais. Tikra ir dirbtinė oda, tikras ir dirbtinis šilkas, sviestas ir margarinas iš pažiūros ir iš tolėliau ne tiek daug skiriasi. Skirtumas jaučiamas naudojant ir vartojant. Pasirinkti ir neapsirikti eterinį aliejų yra sunku – žodžiai aromatinis ar natūralus daugeliu atvejų yra tik klaidinantys. Aromatinis reiškia kvepiantis, o natūralus yra ir saulėgrąžų.
Perskaitę, kad siūlomas aromatinis aliejus yra 100 proc. natūralus, galite įsigyti bet kokį augalinį aliejų su keliais lašais eterinio ir džiaugtis gera kaina, bet terapinio poveikio irgi bus atitinkamai. Tačiau tai geresnis variantas nei imituojantys augalų kvapus sintetiniai aliejai.
Žodis „eterinis“ įvairiomis kalbomis yra vienas atpažinimo ženklų, tačiau vėlgi tai priklauso nuo gamintojo ir pardavėjo patikimumo. Užrašyti galima bet ką, svarbu, kad tai būtų pagrįsta dokumentais. Todėl aš asmeniškai stengiuosi aliejus pirkti ten, kur juos įsigyja kosmetologai bei masažistai ir nesitikiu, kad kaina bus maža. Jos nereikėtų labai bijoti, nes vieno buteliuko užteks labai ilgam, juk kaskart imsite tik 2-3 lašelius. Paradoksas, bet jei nusipirksite žymiai pigiau jau atskiestą augaliniu aliejumi, veikliosios medžiagos kaina bus didesnė.
Jei yra galimybė pamėginti, galima lašeliu sudrėkinti popierių ir pasižiūrėti ar po kurio laiko ten nelieka riebios dėmės. Labai kokybiškas grynas eterinis aliejus išgaruoja be pėdsakų. Bent jau taip yra pasakojęs J. Kuzmirek. Taip pat gerai kuo daugiau klausinėti – iš kur surinktų augalų gautas konkretus aliejus, kurioje konkrečiai įmonėje jis pagamintas, kiek laiko juo jau prekiaujama. Rimtas įmones atstovaujantys pardavėjai į šiuos klausimus atsakys, o pririekus galės atsakymus pasitikrinti turimuose dokumentuose.
Publikavimo data: 2018-08-24 @ 14:10