Atsikratyti vidinio kritiko: žingsnis po žingsnio
Visai neseniai kalbėjomės apie tai, kad vidinis kritikas nėra toks naudingas, kaip galėtume pagalvoti. Kritiškas požiūris į save, kad ir ką bedarytume, verčia ne tiek tobulėti, kiek pasijusti nelaimingais.
Kiekvienas turi tą viduje glūdantį kritiką, tačiau jie gali būti švelnesni ar šiurkštesni, pasireikšti tik kartais arba dudenti apie mūsų klaidas ir nesėkmes – tikras ir tik menamas – nuolat.
Žmonės taip pat yra skirtingai atsparūs kritiškam balsui, tad jei jūsiškis jus dažnokai „užknisa”, atimdamas malonumą gyventi, galite jį gerokai susilpninti. Kelias štai toks – žingsnis po žingsnio.
- Susipažinkite su vidiniu kritiku „akis į akį“
Jūs galite įsivaizduoti jį metaforiškai. Ką jis mėgsta? Ką jis paprastai sako? Į ką iš jūsų vaikystės yra panašus? Kieno žodžiais jis kalba?
Pasekite save, ar tai darydami, nepajuntate noro imti neigti, kad viduje tūno negaislestingas vidinis kritikas, kuris išties jau seniai nebėra naudingas.
Jei pajuntate pasipriešinimą tai vaizduotės užduočiai, vadinasi, esate teisingame kelyje ir tęsti tiesiog būtina.
Analizuodami nesėkmes, elkitės su savimi kaip su vaiku, kurį mylite – ar jis išmoks irkluoti valtį, jei nuolat jį kritikuosite ir sakysite, kad viską daro blogai?
- Girkite save
Kad ir ką gyvenime padarytumėte, visuomet yra bent kelios detalės, už kurias galima save pagirti. Vidinis kritikas dažnai net neleidžia to pastebėti, tad imkite sąmoningai ieškoti už ką galite save pagirti kiekviename savo poelgyje.
Iš pradžių bus sunku – vėl įsivaizduokite tą vaiką, kurį norėtumėte palaikyti ir padrąsinti, ką jam galėtumėte pasakyti toje situacijoje, kurioje ką tik buvote?
- Sekite, kada įsijungia kritikas
Tai daryti reikia nuolat, atpažinti nuo pirmųjų jo žodžių, o ne tuomet, kai jau esate ant nevilties ribos. Atkreipkite dėmesį ir sustokite laiku. Girkite save kaskart, kai pastebite.
- Persvarstykite savo pačių lūkesčius
Bet kokioje situacijoje galima turėti labai didelius arba gerokai mažesnius lūkesčius. Kai jie labai dideli, labai sunku iki galo viską įvykdyti ir kritikas nuolat turi daug darbo. Geriau išsikelti mažesnius lūksečius, dėti maksimalias pastangas ir pagirti save už viršytus lūkesčius.
Jei nespėjote laiku lūkesčių susimažinti, pažvelkite į situaciją iš šalies – ar buvo galima padaryti tiek, kiek reikalauja kritikas? Ar jo reikalavimai yra pagrįsti ir realūs?
Kiekvienas žmogus turi apribojimų – fizinių jėgų, žinių, gebėjimų ir tai kas lengvai pasiekiama vieniems, kitiems gali būti net neįveikiama.
Tai labai akivaizdu sporte, juk negraužiate savęs dėl to, kad bėgate ir plaukiate lėčiau nei čempionai? Kiekvienoje srityje yra savi čempionai ir gal būt kažkurioje jų tuo čempionu tapsite, reikia to siekti, o ne eikvoti energiją savigraužai, kad dar nepasiekėte, juolab graužtis, kad gal niekad nepasieksite.
Nukreipkite energiją į svarbiausias savo gyvenimo sritis, o kitkam leiskite vykti taip, kaip vyksta. Pomėgiai yra geras dalykas tokiai treniruotei – ten nereikia jaudintis dėl pasekmių ir siekti tobulumo, pakanka jausti malonumą ir matyti savo pastangų rezultatą.
- Apsidairykite aplink
Galite labai daug su savimi ir savo vidiniu kritiku dirbti, bet jei aplink yra bent keletas žmonių, kurie jus nuolat kritikuoja, bus labai sunku nustoti save vertinti labai kritiškai.
Susiraskite žmonių, kurie gali jus palaikyti, padrąsinti, pagirti ir praleiskite su jais kuo daugiau laiko. Jie padės pamatyti daugiau jūsų gerųjų pusių, o jūs pasistenkite atsakyti jiems tuo pačiu.
Iš pradžių gali būti sunku, nes nėra įpročio rasti savyje gero, pripažinti savo nuopelnus ir pasiekimus. Gali būti, kad net tuomet, kai kažkas sako ką nors gero, norisi tai negti ir net save kritikuoti. Išmokdami pagirti kitus, pamažu išmokstame ir priimti kitų pagyrimus.
Prisiminkite žodžius, kuriais kiti jus pagyrė ar palaikė ir, prireikus, galite sau juos pakartoti. Pamažu pastebėsite, kad vidiniam kritikui atsirado atsvara, o savyje imate matyti jau ne tik trūkumus ir klaidas.
Pasipraktikuokite kas vakarą prisiminti savo pasiekimus, bent penkis, ir užmikite su mintimis apie juos, o ne kritiko priekaištais.