Jūros kopūstai
Šis žodžių derinys vaikams (ir ne tik) skatina fantaziją. Jo būtume net nesužinoję, jei šis augalas ir iš jo pagaminti produktai nebūtų tokie svarbūs sveikatai. Laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad jūros kopūstuose yra toks provitamino A kiekis, kaip ir vaisiuose – obuoliuose, slyvose, vyšniose. Kinai dar pusantro tūkstančio metų prieš mūsų erą nurodė jūros kopūstus vartoti nuo gūžio. Vėliau Kinijos ir Japonijos gyventojams buvo įsakyta privaloma tvarka vartoti jūros kopūstus, siekiant išsaugoti sveikatą. Tai nebuvo siejama tik su gūžio gydymu, nes jūros kopūstuose daug biologiškai aktyvių medžiagų, todėl jie vartojami ir aterosklerozei, skorbutui gydyti.
Jūros kopūstuose randama medžiagų, analogiškų skydliaukės hormonams. Organiniai jodo junginiai greičiau, negu ekvivalentinis natrio jodido kiekis normalizuoja skydliaukės funkcijas. Tai paaiškinama ne tik dideliu jodo, sukaupto jūros kopūstuose, kiekiu, bet ir esančiais juose svarbiais apykaitos procesams vitaminais bei mikro ir makroelementais.
Laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad pagal vitamino B1 kiekį džiovinti jūros kopūstai prilygsta sausoms mielėms, o vitamino B12 sukaupia iki 10 mikrogramų/100 g sausos medžiagos. Sausuose jūros kopūstuose yra 15-240 mg vitamino C, pagal šį kiekį juos galime prilyginti apelsinams, žemuogėms. Be to jūros kopūstuose randama ir kitų (D, K, PP) vitaminų.