Ką reiškia, kai kas nors sako – „aš su tavimi nekalbu“?
Kai galvojame apie žodinį smurtą, įsivaizduojam riksmus ir keiksmus, tačiau pats „nuodingiausias“ žodinis smurtas yra tyla.
Tarsi vaiduoklis už lango
„Kai mano mama būdavo nepatenkinta arba pykdavo, ji pradėdavo elgtis taip, tarsi manęs nebūtų. Aš tarsi tapdavau nematoma arba vaiduokliu už lango stiklo. Kai buvau maža, gal septynerių, nuo to tarsi degė visas mano vidus, aš verkavau ir prašydavau, kad ji pasakytų nors žodį, bet ji tylėdavo.“
„Visą vaikystę apie savo kartais piktai nutylančią mamą vaikščiojau tarsi ant pirštų galiukų ir iki 40 metų nesupratau, kad tai tokia smurto rūšis.“
Vaikai, užaugę tokiomis sąlygomis, dažnai klaidingai mano, kad toks elgesys yra normalus ir taip vyksta visose šeimose.
Išmatuojama žala
Visuomenėje dar daug nesutarimų ką vertinti kaip smurtą šeimoje, ginčų kyla net dėl fizinių bausmių, ką jau ir sakyti apie terorą tyla.
Moksliniai tyrimai remiasi faktais ir jie labai aiškiai parodo, kad emocinis ir žodinis smurtas veikia vaiko smegenis, jos tiesiogine prasme keičia struktūrą.
Tokie vaikai užaugę turi rimtų sunkumų kai reikia susitvarkyti su savo pačių emocijomis. Jie jaučia priklausomybę ir tampa ypač pažeidžiami bei jautrūs, kai jiems kas nors atsakoma.
Tokie žmonės suaugę linkę manyti, kad žodinis smurtas (tyla, nekalbėjimas irgi jam priskiriami) yra normalu, todėl jie gali likti santykiuose su žmogumi, kuris smurtauja tokiu būdu.
Lengva nuneigti
Smurtas tyla ardo žmogaus asmenybę. Štai dar vienas pasakojimas. Moteris, kuriai 38-eri, pasakoja apie savo pirmąją santuoką.
„Aš tapdavau apgailėtina, kai po barnio maldaudavau pasakyti, kad jis mane tebemyli, o jis tylėdavo. Aš maldaudavau dar labiau, o jis sėdėdavo ant sofos akmeniniu veidu. Tuomet pradėdavau atsiprašinėti net jei barnį pradėjo jis, o aš buvau visiškai nekalta. Taip gyvenau 12 metų ir net nesupratau, kad tai nenormalu, nelaikiau to smurtu.“
Smurtą tylėjimu lengva racionalizuoti arba neigti, esą „jis tiesiog nenori kalbėti“, – „ji mėgina susigaudyti savo mintyse“, „jis nenori manęs netyčia įskaudinti“, „gal aš išties per daug jautri, kaip jis ir sako?“
Tyla irgi palieka žinutes
Vaikai įsidėmi ne tik išsakytas žinutes „kam aš tave pagimdžiau“, „dėl tavęs vieni nemalonumai“, kai supykę tėvai tyli, tuo pat metu formuojasi vaikų lūkesčiai pasauliui ir suvokimas kaip žmonės bendrauja tarpusavyje.
Smurtas tyla būna skirtingas: tarsi aklina siena, ignoravimas, paniekos demonstravimas ir emocinio kontakto atsisakymas. Tikslas vienas ir tas pats – priversti jaustis siaubingai ir taip sustiprinti savo kontrolę tam asmeniui.
Kai taip su vaiku elgiasi tėvai, jie pademonstruoja, kad vaiko jausmai ir mintys nieko nedomina.
Kai taip elgiasi suaugę partneriai, jie paprasčiausiai demonstruoja savo valdžią ir tarsi praneša kitam: tai ko tu nori, ką galvoji, ką jauti mūsų santykiuose neturi nė menkiausios reikšmės.
Ignoravimas arba boikotas yra priemonė priversti kitą pasijusti pažeidžiamu, atsidūrusiu emocinėje tremtyje ir taip pasiekti, kad jis būtų nuolaidesnis ir lengviau kontroliuojamas.
Pasierzinimai ir emocinis atstūmimas
Pašaipos ir pasierzinimai su grimasomis ar pasibjaurėjimo išreiškimas, užverčiant akis, irgi yra smurto apraiška. Tai priverčia pajusti pažeminimą ar nuvertinimą, nors žodžiai tame ir nedalyvauja.
Skriaudėjas šito, deja, gali labai lengvai nepripažinti, kaltinti perdėtu jautrumu, priekabėmis ar humoro jausmo neturėjimu. Išties tai yra kuo tikriausias smurtas.
Pati subtiliausia smurto forma yra emocinio kontakto atsisakymas, ypač kai kalbame apie vaikus. Sąmoningas atsisakymas palaikyti, rodyti meilę ir rūpestį (tai, beje, didžiausi vaiko vystymosi poreikiai), sukelia skaudų vienatvės ir tuštumo širdyje jausmą.
Ne ką geriau tokiais atvejais jaučiasi ir suaugęs partneris. Kai emociniai poreikiai nėra patenkinami, jie tampa dar aštresni ir didina priklausomybę nuo partnerio. Tai stiprus ginklas tam, kuris siekia valdžios ir kontrolės.
Smurtas yra smurtas, triukšmingas ar visiškai tylus, bet jei tai verčia pasijusti nieko vertu ir bejėgiu, tai tas kitas žmogus smurtauja. Atpažinimo formulė visiškai paprasta.
Ką daryti?
Pirmasis žingsnis – susilaikyti nuo baudimo tyla ar ignoravimu savo šeimose. Labai dažnai tai darome net nepastebėdami, jei patys esame patyrę vaikystėje. Vaikams žala pati didžiausia, tačiau ir suaugusieji labai kenčia. Smurtas apskritai yra sunkiai įrodomas, o šiuo atveju išvis nėra kam net pasiskųsti, nors stipriai ardoma ir žmogaus asmenybė, ir santykiai.
Antrasis žingsnis yra kreiptis į specialistą, kuris padės susigaudyti kas išties vyksta viduje ir suvokti ką ir kaip toje situacijoje galima pakeisti.
Trečiasis svarbus dalykas, iškart ir kol vyks sveikimo procesas, yra imtis bet kokių savivertę ir nuotaiką palaikančių dalykų – sporto, pasivaikščiojimų, susirasti pomėgių ar bent jau įsisavinti eterinių aliejų teikiamas galimybes. Apie skirtingus jų poveikius įvairiose situacijose jau ne kartą rašėme.
Kokybiškų natūralių eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com