Kanapės sveikatai ir grožiui
Tik keleri metai mūsų šalyje kanapėms sugrąžintas geras vardas ir leista auginti šiuos augalus. Iki tol jos buvo už įstatymo ribų kaip ir tos, kurias pasaulyje dabar vadina medicininėmis, o kitaip – marihuana.
Tad mes kalbame tik apie tas kanapes, kurios Lietuvoje yra vėl legaliai auginamos. Jų aliejumi dabar jau vėl plačiai prekiaujama, o kadaise kanapės būdavo naudojamos gaminant daugybę žiemos patiekalų. Kodėl jos taip vertintos ir kuo naudingos?
Kaip priemonė gydymui Kinijoje kanapės minimos 2800 metų iki mūsų eros. Manoma, kad kanapės yra kilusios iš Vidurinės Azijos ir išplito į pietinius bei rytinius Azijos regionus, Himalajus ir Sibirą, Altajaus kraštą bei pietinį Kaukazą. Iš Azijos į Europą kanapės pateko dviem keliais. 7 tūkst. m. prieš Kristų jas atgabeno klajokliai iki Dunojaus deltos, vėliau per Lietuvą kanapės pasiekė Švediją ir kitas Europos šalis. Kitas kelias ėjo per Graikiją, Italiją, Ispaniją.
Naudingosios savybės
Kanapių sėklose yra vitaminų A, B1, B2, B3, B6, C, D, ir E, kalcio, magnio, kalio ir kitų mikroelementų. Kanapių aliejus, spaudžiamas iš sėklų, vertinamas dėl riebiųjų rūgščių – Omega-3, Omega-6 ir Omega-9. Kanapių aliejaus sudėtyje šios rūgštys yra būtent tokiu santykiu, kuris žmogui pats tinkamiausias.
Dar kanapių aliejuje yra chlorofilo. Jis valo organizmą nuo kancerogeninių ir mutageninių medžiagų, saugo DNR nuo pakitimų, stimuliuoja kraujo gamybą, stiprina imunitetą, skatina greitesnį ląstelių augimą ir stiprina jų sieneles, stabdo bakterijų dauginimąsi.
Sveikatai
Vos 1-2 šaukštai aliejaus turi visą rekomenduojamą Omega 3 ir Omega 6 riebiųjų rūgščių paros normą. Šis aliejus palengvina priešmenstruacinio sindromo sukeliamus nepatogumus bei daro teigiamą poveikį moters hormonų sistemai. Kanapių sėklų aliejus gali sumažinti kraujo krešėjimą, todėl yra gera infarkto ir miokardo infarkto prevencinė priemonė. Taip pat gerina virškinimą, stiprina imunitetą, sumažina „blogojo“ cholesterolio kiekį.
Rekomenduojama gerti po 1 arbatinį šaukštelį kanapių sėklų aliejaus 2-3 kartus per parą maždaug 15 – 20 minučių prieš valgį. Kanapiu seklu aliejus turi 4 kartus daugiau polinesočiųjų rūgščių nei žuvų taukai ir net 24 kartus daugiau nei alyvuogių aliejus. Ir yra daugiausiai omega3 turintis kulinarinis aliejus. Kanapių aliejaus nereikėtų naudoti kepimui, mat tuomet žūsta didelė dalis naudingųjų medžiagų.
Grožiui
Kanapių aliejus maitina ir minkština odą, atstato jos tonusą, šalina toksinus, turi priešuždegiminių savybių. Dėl didelio vitamino E kiekio, aliejus stabdo priešlaikinį senėjimą, apsaugo nuo strijų susidarymo, atstato odos elastingumą. Aliejus labiausiai rekomenduojamas sausai odai, jis lengvai įsigeria. Kanapių aliejus tinka ir labai jautriai odai. Teigiamai veikia odos pH. Mažina odos paraudimus, sudirgimą, gydo žaizdeles, rekomenduojamas mišiniuose, skirtuose naudoti vyrams po skutimosi. Aliejus taip pat stiprina nagus, todėl juo galima masažuoti nagus.
Kanapių aliejus turi natūralią apsaugą SPF 6 nuo UV spindulių, tačiau netrukdo odai pasisavinti naudingus spindulius. Kanapių aliejus suteikia plaukams blizgesio ir apimties. Nedidelį kiekį aliejaus paskirstykite ant plaukų galiukų, įmasažuokite į galvos odą ir palaikykite 30-60 min. arba per naktį. Plaukai ypač gerai pasisavina šiltą aliejų, todėl rekomenduojama aliejų prieš naudojimą truputį pašildyti.
Visos grožio procedūros bus efektyvesnės, jei į kanapių aliejų pagal savo poreikius įlašinsite keletą lašų eterinių aliejų. Kokybiškų eterinių aliejų galite įsigyti feminabona24.com