Kvapai ir emocijos
Visos senosios civilizacijos naudojo kvapus, veikiančius žmogaus sąmonę ir psichiką. Mokslinio pagrindimo tuomet nebuvo, tačiau didžiulė praktinio taikymo patirtis leido teisingai parinkti aromatus, tinkamus būtent tuo momentu.
Tuo metu aromatai būdavo išgaunami tik iš natūralių medžiagų ir eteriniai aliejai buvo viena populiariausių priemonių tiek gydant, tiek siekiant paveikti kitus žmones, pavyzdžiui, sukeliant jiems simpatiją arba nukreipiant mintis dievų link.
Kvapus naudojo visos religijos
Visi, kas keliavo po Rytų šalis, žino, kokios kvapnios tenykštės šventyklos. Rytiečiams sandalo kvapas asocijuojasi su dvasingumu ir net visiškai silpną šio kvapo koncentraciją jie užuodžia iškart, o Vakarų civilizacijos žmonės tokio intensyvumo kvapo dažnai dar net nepajunta. Visai kitaip vakariečiai gali reaguoti ir į egzotiškus šventyklų kvapus.
Katalikų bažnyčiose taip pat smilkoma, ypač per apeigas, tačiau kvapai parenkami visai kitokie. Labai dažnai naudojama bosvelijos derva, kuri daugelyje šaltinių gali būti minima kaip ladanas.
Aromapsichologija
Visos senosios žinios apie kvapus dabar domina ne tik natūraliosios medicinos atstovus, bet ir psichologus, kurie įgunda kvapus derinti su savo įprastinėmis technikomis ir taip sustiprina jų efektą. Pastaruoju metu vystosi net atskira sritis – aromapsichologija. Tai tokia mokslo sritis, kuri tyrinėja eterinių aliejų poveikį psichofizinei būklei ir galimybes sukurti harmoningą būseną.
Paaiškėjo, kad eteriniai aliejai gali padėti susitvarkyti su daugybe problemų, su kuriomis dirba psichologai – stresu, nerimu, susierzinimu, nuotaikų svyravimu. Taip pat eteriniai aliejai padeda prisitaikyti naujose situacijose, pavyzdžiui, pakeitus darbą. Patvirtinta, kad eterinių aliejų poveikis yra daugiaplanis ir pakankamai sudėtingas, o stabilus poveikis atsiranda po trijų naudojimo savaičių. Eteriniai aliejai veikia ne tik fizinį kūną ir psichiką, bet ir socialiniame lygmenyje.
Daugiaplanis poveikis
Toks plačiai žinomas levandų eterinis aliejus yra mokslininkų įvertintas kaip stiprus natūralus antidepresantas, kuris dar padeda ir esant nervų įtampai ar persižadinimui. Jeigu žmogus yra prislėgtas ar sunerimęs, jam padės vonia su levandų eteriniu aliejumi, ypač prieš naktį. Galima sau padėti ir panaudojant aromatinę lempą. Tai pat labai tiks tiems, kurie sunkiai užmiega. Levandų eterinis aliejus padės nepriklausomai nuo to ar užmigti sunku dėl fizinio diskomforto ar dėl emocinių priežasčių.
Patyrinėta ir kodėl kvapai taip stipriai veikia psichoemocinę žmogaus organizmo sistemą. Pats seniausias juslės organas – kvapų analizatorius iki šiol palyginti mažai ištyrinėtas, nors turi patį trumpiausią kelią į centrinę nervų sistemą. Žmogus turi 10 milijonų uoslės receptorių. Gyvybės vystymosi eigoje uoslė pati pirmoji padėjo gyviems organizmams rasti maisto, daugintis ir išlikti. Tik paskui išsivystė regėjimas bei klausa.
Poveikio mechanizmas
Už uoslę atsakinga tam tikra smegenų dalis yra visiškai šalia tos, kuri atsakinga už emocijas, todėl aromatas tuojau pat sukelia ir emocijas arba jomis nuspalvintus pojūčius, prisiminimus, vaizdinius, asociacijas. Konkretūs kvapų poveikio psichikai tyrimai yra pradėti Amerikoje 20 amžiaus pradžioje. Jų metu paaiškėjo, kad tam tikri kvapai betarpiškai veikia organizmą ir tą poveikį galima prognozuoti. Pavyzdžiui, naudojant kvapus galima pagyvinti prekybą.
Išties tai apie kvapų arba eterinių aliejų poveikį žinoma jau nuo labai seno, pavyzdžiui, Avicena rašė, jog rožių aliejus padidina proto galimybes ir mąstymo greitį. Tačiau mums svarbu tai, kad šiuolaikinis mokslas, turėdamas daugiau matavimo ir analizės galimybių, atranda tai, kas neprieštarauja senųjų civilizacijų patirčiai.
Šiuolaikinis pasaulis yra ganėtinai vartotojiškas ir jame visos žinios gan greitai pritaikomos tam tikriems tikslams. Plačiai žinomas tyrimas atliktas informacinių technologijų įmonėje – programuotojų klaidų mažėjimas priklausomai nuo jų darbo erdvėje tvyrančio aromato. Jazminų kvapas jų sumažino 3 proc., levandų – 20 proc., o citrinos – net 54 proc. Verta žinoti, kad eksperimentuose natūralius eterinius aliejus pakeitus sintetiniais kvapais, teigiamo poveikio nebuvo, o kvapai ėmė erzinti.
Individualus poveikis
Žmogus yra pakankamai sudėtingas ir individualumo aspektas itin svarbus, tai pasakytina ir parenkant tinkamus eterinius aliejus. Labai dažnai pirmiausia kyla asociacija, kuri priklauso nuo konkretaus žmogaus emocinės patirties, kuri siejasi su tuo kvapu. Ji gali būti maloni arba ne, bet įsimena taip, kad gali suaktyvėti bet kuriuo gyvenimo momentu net kai ta patirtis seniai pamiršta ar nustumta dėl keliamo skausmo.
Yra žinomas atvejis, kai levandų kvapas, turintis raminantį poveikį, suaugusiam vyrui sukeldavo didžiulį stresą ir tik po ilgo tyrimo paaiškėjo, kad jis buvo prievartaujamas vonios kambaryje, kuriame būdavo levandų kvapo muilas. Kitas atvejis, kai daugelį žmonių raminantis spygliuočių kvapas kažkam teprimena tik laidotuves.
Diagnostikos priemonė
Kvapas yra informacija, rytų medicinoje pagal žmogaus skleidžiamus kvapus yra diagnozuojama jo sveikatos būklė. Sintetiniai kvapai, įskaitant kvepalų, savotiškai „užkemša“ žmogaus uoslės receptorius ir susimaišę su jo kūno skleidžiamais kvapais perkrauna uoslės ir endokrininę sistemą. Tai gali sukelti nuovargį, darbingumo mažėjimą, galvos skausmą, todėl pastebėjus ką nors panašaus reikėtų visų pirma atsisakyti kvepalų ir pakeisti juos tokiais, kurie gaminami naudojant natūralius ir aukštos kokybės eterinius aliejus.
Iš eterinių aliejų galima pasigaminti kvepalus, kuris padės jaustis daug komfortiškiau. Verta paminėti, kad uoslė labai susijusi su seksualumu, nes už tai yra atsakinga ta pati smegenų sritis. Eteriniai aliejai veikia endorfinų, laimės hormonų susidarymą, todėl gali sukelti euforiją ir mažinti skausmą. Maža to, eteriniuose aliejuose yra komponentų, esančių tiek vyrų, tiek moterų lytiniuose hormonuose, todėl aromatai veikia žmonių biochemiją ir elgsenos stilių, daro patrauklesnį priešingai lyčiai.
Bazinis aromato parinkimo principas – tas, kas tuo metu labiausiai patinka, to tuo metu ir trūksta – kūnui arba psichikai. Gali būti, kad priežastis ta pati – stresas, bet skirtingiems žmonėms tą akimirką patinka skirtingi kvapai – kėnio, bergamotės, citrinos, raudonėlio eterinių aliejų.
Kokybiškų natūralių eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com