Ruduo ne tik lapų kritimo, bet ir plaukų slinkimo metas?
Sezoninis plaukų slinkimas yra natūralus dalykas, tačiau tai nėra malonu, o ir baimė ima – gal organizmui ko nors trūksta? O gal priežiūros priemonės netinka? Apie tai kalbamės su Nijole Degutiene, knygos „Gražūs, sveiki ir stiprūs plaukai“ autore.
Atėjus rudeniui, daugelis žmonių pastebi, kad pradėjo labiau slinkti plaukai. Kodėl taip atsitinka? Vasaros karščio ir saulės „nuopelnas“ ar natūralus rudens procesas?
Seniai ištirta, kad rudeninis plaukų slinkimas yra neišvengiama plaukų augimo ciklo dalis. Žmogus taip pat, kaip ir gyvūnai, yra gamtos dalis, o gyvūnams tam tikrais laikotarpiais slenka kailis. Vasarą plaukai tarsi „užsistovi“ ant galvos, nes ją reikia saugoti nuo karščio. Apskritai, vasarą šilta, žmonės atsipalaidavę, atostogauja, o rudenį oras atšąla, žmonės grįžta į darbus. Pasikeičia gyvenimo ritmas, būna daugiau stresų. Plaukai žaibiškai reaguoja į bet kokius gyvenimo pasikeitimus, o ypač į stresą. Vasarą gal būt mažiau kreipėme dėmesio į plaukus, jie buvo ne visai kruopščiai prižiūrimi, o rudenį ypatingai atkreipiame dėmesį ir todėl iškart pamatome, kad slenka.
Kada padidėjęs slinkimas dar „normos ribose“, o kada jau reikia imtis skubių priemonių? Kaip suprasti?
Normos ribos yra nuo 30 iki 100 plaukų per dieną. Žmonės susirūpina, kai pasikeičia iššukuojamų plaukų kiekis šukose arba šepetyje, akivaizdžiai mato, kad jų padaugėjo. Mano giliausiu įsitikinimu, plaukus prižiūrėti ir tepti aliejais reikia visus metus, nebent išvažiuojate į ilgą kelionę ar darote svarbų darbą, todėl kurį laiką negalite skirti sau pakankamai dėmesio ir daryti procedūrų. Skubios priemonės padeda, bet nuolatinė priežiūra yra tikra garantija, kad plaukų būklė vis gerės. Net ir labai daug metų puoselėję plaukus, vėliau neapleiskime jų ir bent 1–2 kartus per mėnesį darykime aliejaus procedūras. Jei jūsų gyvenime bus periodas, kai neturėsite tam laiko, vienas kartas per mėnesį yra būtinas.
Pirmoji pagalba plaukams kai jie pradeda slinkti – ką reikia daryti?
Labai efektyvu yra pasigaminti aliejų mišinį ir juo tepti plaukų šaknis. Rezultatas pajuntamas per 2 kartus, bet reikia ir toliau tepti, kartą per savaitę. Folikulų skaičius susiformuoja iki gimimo, ir vėliau jų nebesusidaro, jų skaičius nuo tada per gyvenimą nekinta. Kai sakome – man ataugo plaukai, tai nė vienas naujas folikulas nesusidarė, tačiau savo turėtus senuosius privertėme atsigauti. Išsiaiškinkime, kas yra plaukų slinkimas. Plauko gyvenimo stadijos yra tokios: augimo, trunka 2 – 7 metus, joje yra apie 85 proc. plaukų; pereinamoji, pasiruošimo slinkimui, trunka 2 savaites, joje yra apie 14 proc. plaukų; ramybės prieš iškritimą, trunka 2 – 4 mėnesius, joje yra 1proc. plaukų. Plaukui iškritus, jo vietoje vėl plaukas auga iš naujo. Per gyvenimą plaukai pasikeičia 15 -30 kartų. Jei po augimo stadijos plaukas jau po kelių dienų iškrinta – čia ir vadinasi plaukai slenka – tai vienu metu ant galvos bus daug mažiau plaukų, nes tie 15 proc. pereinamojoje ir ramybės stadijoje esančių plaukų nebus 2 – 4 mėnesius, o tik kelias dienas. Per tą laiką jau kitiems ateina laikas kristi, ir jie vėl iškrinta greitai. Po greito iškritimo nebūna, kad plaukas vėl dygsta iš karto, jis pralaukia jam gamtos skirtą laiką, ir tokių per anksti iškritusių ir laukiančių savo laiko susidaro devynios galybės. O dar ir ne vien praplikusiose vietose apie folikulus susidaro keratinoidinis riebalinis plauką užspaudžiantis sluoksnis, dėl ko plaukas iš vis nebeišlenda. Dėl visų šių priežasčių labai daug plaukų yra iškritę ir neišdygę, užspausti ir nulūžę.
Kokie eteriniai aliejai padeda nuo plaukų slinkimo, nes tikriausiai jų ne vienas? Kuo skiriasi jų poveikis ir pagal ką išsirinkti, jei ketiname įsigyti tik vieną?
Slenkančių plaukų priežiūrai naudojame tokius (jie vadinami baziniais) augalinius aliejus – avokadų, dygminų, lakišių, migdolų, ramunėlių, sviestmedžių, varnalėšų. Į juos lašiname tokių eterinių aliejų, kurie turi reikalingų savybių. Stabdo plaukų slinkimą – arbatmedžių, cinamonų lapų, cinamonų žievės, citrinų, kanadinių cūgų, čiobrelių, eglių, rutulinių eukaliptų, ylang-ylang (kvapiųjų kanangų), kadagių, kedrų, kilniųjų lauramedžių, levandų, manukos, melisų, mirų, pačiulių, petitgreinų, sibirinių pušų, rozmarinų, santalmedžių, vaistinių šalavijų, muskatinių šalavijų, vakarinių tujų. Folikulus veikia, atstato jų veiklą – eglių, čiobrelių, kilniųjų lauramedžių, mirų, petitgreinų, Kajeno pipirų, rozmarinų, vakarinių tujų.
Kokia yra eterinių aliejų nuo plaukų slinkimo panaudojimo metodika? Gal pakanka tiesiog įlašinti kelis lašelius į šampūną ar balzamą? Ar reikia daryti specialius mišinius ir daryti specialias kaukes plaukams?
Visi daro kaip nori, bet aš linkusi plaukais pasirūpinti iš esmės ir naudoju specialiai jiems, tiksliau jų šaknims, pasidarytą mišinį. Aliejaus plaukų šaknims gaminame 50-–100 ml, nes jo reikia mažai, nesvarbu ar plaukai ilgi, ar reti, ar trumpi – tepame tik galvos odą. Darau 3–4 proc. koncentracijos, 30–40 lašų eterinių dedu į 50 ml bazinio aliejaus, 60–80 lašų į 100 ml bazinio aliejaus. Patariu, suraskite sau tinkamą koncentraciją, nes galvos oda būna skirtingo jautrumo. Jei 3–4 proc. pagal mano duotas proporcijas būtų per stipru, galima iškart dar atskiesti baziniu aliejumi. Ar neerzina odos tikriname taip: įlašiname vieną lašą eterinio į nepilną arbatinį šaukštelį alyvuogių aliejaus, patepame vidinę alkūnės pusę ir riešą ir 12 valandų stebime, ar nesukelia alerginės reakcijos – patinimo, pabrinkimo, paraudimo. 50 ml pasidaryto mišinio užtenka 2 mėnesiams. Geriau dėti kelis aliejus iš sąrašo, nes gal jums kažkuris iš jų bus neveiksmingas. O ir kasmet to paties pavadinimo eterinis aliejus būna kiek kitoks. Aliejaus kiekis nuo to nekinta, jo daugiau nereikia, jei dėsite ir 12 aliejų, procentas yra toks pat.
Pasigaminome specialų aliejų mišinį plaukams, o kaip jį reikėtų naudoti?
Įtraukiame į pipetę aliejaus mišinio ir prakišdami pipetės galą per plaukus nutaškuojame galvos paviršių. Reikia 2–3 pipečių, tiek, kiek į jas vienu paspaudimu įsitraukia aliejaus (į pipetę įsitraukia apie 1–1,5 ml). Tada pirštais triname visą galvos odą. Jei neturime pipetės, darome taip: į delną įpilame aliejaus, merkiame kitos rankos pirštų galus ir jais nuo kaktos braukiame per galvos odą. Taip pat darome ir nuo kaklo, kol visur bus šiek tiek aliejaus. Po to trumpai, apie minutę, kad neišgaruotų eteriniai aliejai, pirštais triname galvos odą. Tada dedame dušo kepuraitę ar polietileno maišelį, ant jo skarelę ar rankšluostį, pabūname pusę valandos–valandą. Pusvalandis irgi veiksminga. Tada nuimame maišelį ar kepuraitę, galime dar pabūti pusvalandį–valandą arba iš karto plauname plaukus.
Natūralių bazinių aliejų galite įsigyti ČIA.
Nijolė Degutienė, knygos „Gražūs, sveiki ir stiprūs plaukai“ autorė