Šermukšniai – tik 10 uogų kasdien
Nuo seno manoma, kad šermukšnio uogos ir jų sultys stiprina organizmą bei ramina nervus, didina skrandžio rūgštingumą, stabdo kraujavimą, mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje, stimuliuoja žarnyną, normalizuoja medžiagų apykaitą. Pateikiame praktinių patarimų, kaip šias uogas vartoti.
Vaikai iš šių gražių uogų veria karolius ir tikrai yra pastebėję, kad gali skirtis ne tik uogų dydis, bet ir forma, spalva, nelygu kur tuos šermukšnius rasi. Prieš skinant šermukšnius gamtoje reikėtų įsitikinti švarumu – jei nuskabius uogas nuo keleto kekių pirštai lieka švarūs, galima skinti daugiau ir naudoti. Skinti geriau po šalnų arba reikėtų palaikyti šaldymo kameroje – sumažės aitrumas. Jei uogas ketinate džiovinti, geriau jas skinti ne tik su kekėmis, bet ir lapais.
Šermukšnio uogose daug vitaminų – A, C, PP, pektinų, rauginių medžiagų, kalio, magnio, fosforo, geležies ir mikroelementų. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad sunokusiose uogose provitamino A daugiau nei morkose, o vitamino C – daugiau nei citrinose. Šermukšniuose yra net 8 rūšių amino rūgščių. Taip pat fitoncidų, valančių orą ir naikinančių ligas sukeliančias bakterijas.
Teigiama, kad kasdien suvalgant po 10 šermukšnio uogų, galima pamiršti galvos skausmą, nemigą ir padidėjusį arterinį kraujospūdį. Nėščioms moterims jos esą gali padėti išvengti sunkių toksikozių. Šermukšnio vaisiuose esantys pektinai mažina rūgimo procesus žarnyne, sujungia į žarnyną patekusias nuodingas medžiagas ir jos negali patekti į kraują.
Šermukšnių vaisių preparatai vartojami nuo avitaminozės, virškinamojo trakto sutrikimų, inkstų, šlapimtakių, kepenų, tulžies pūslės ligų, mažakraujystės, cukrinio diabeto, hemorojus. Sergant parodontoze patariama uogas kramtyti.
Šermukšnių uogų sultis labai naudinga gerti išsekus organizmui po sunkios ligos, sergant hipertenzija, akmenlige. Vos vieno arbatinio šaukštelio sulčių pusvalandį prieš valgį pakanka normalizuoti skrandžio rūgštingumą. Sergant hemorojumi, šermukšnių sultis patariamai gerti nuolat.
Šviežių vaisių sirupas vartojamas reumatiniams skausmams malšinti, akmenims tulžies pūslėje ir inkstuose tirpdyti. 1 kg šermukšnio vaisių reikės 600 g cukraus.
Dažniausiai iš pradžių gaminamos sultys, o paskui dedama cukraus ir kelis kartus užvirinama vis atvėsinant.
Šermukšnių uogas galima ne tik džiovinti, bet ir virti uogienes, daryti įdarus pyragams, gaminti trauktines, nealkoholinius gėrimus.
Kosmetologijoje šermukšnio ekstrakto dedama į kremus, losjonus, kaukes, nes jie minkština, tonizuoja, maitina, stangrina ir nuo raukšlių odą.
Antpilas
Šaukštą šermukšnio vaisių užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palikite nusistovėti valandą – pusantros. Paskui mažais gurkšneliais gerkite per dieną. Taip patariama mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, stimuliuoti kraujotaką, gydyti hipertenziją ir hemorojų.
Kitas variantas: suberkite į termosą 20 g džiovintų šermukšnio uogų, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite 4 valandas prisitraukti. Gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.
Svarbu : šermukšnių vaisių vartoti didesniais kiekais negalima sergant opalige, viduriuojant, jei yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas ir žemas kraujospūdis.