Svoris auga ne tik nuo maisto
Energijos balanso dėsnis veikia visus ir visose srityse – įdedamos pastangos ir rezultatas dažnai yra susijęs gana tiesiogiai. Todėl visos sistemos, kuriose to balanso nėra, ilgainiui sutrinka.
Pervargstame, kai nuolat persidirbame, storėjame, kai nuolat persivalgome. Šito negali paneigti jokios sistemos ir teorijos, tačiau gyvenime viskas daug sudėtingiau.
Kad ir ką jaustumėte savo viršsvoriui, jis tikrai yra jums kažkam reikalingas ir atlieka kažkokią, kol kas jumsnesuvokiamą, svarbią funkciją. Įsisąmoninus priežastį, smegenys gali „persijungti“ ir svoris pradės mažėti, nes jo jau nebereikės tai apsaugai atlikti.
Stresas, įtampa ir psichologinės traumos
Apkūnus žmogus nebūtinai pradeda liesėti, pradėjęs valgyti kiek mažiau, o tą patį kiekį maisto suvartojantys žmonės, svorio gali priaugti ar „numesti“ nevienodai.
„Ne maistas yra pagrindinis dalykas, kuris lemia svorį. Stresas ir įtampa reguliuoja tai, kaip maitinasi žmogus: kiek jis patenkintas savo veikla, jos rezultatais.Taip pat svarbu santykiais su aplinkiniais, ar gali būti laimingas be jokios priežasties, kiek nuoskaudų ir pagiežos, neapykantos likę iš vaikystės”, – viename interviu sakė treneris Ignas Bakėjus.
Ignas tvirtino, kad populiari idėja mesti svorį mažai valgant yra mitas, kartais labai žalingas. Kiek daug nesėkmingų dietų laikymosi istorijų galima rasti aplink. Žmonės, kurie dirba, turi šeimas, paskolas dėl tobulo kūno dar siekia sukišti save į įvairių sporto programų rėmus, bandydami įgyvendinti viską 100 proc. tobulai. Ir dėl to jų niekada nepaleidžia stresas ir įtampa.
Lengva pasakyti, kas vyksta toliau – norėdamas patirti bent kiek atsipalaidavimo ir gyvenimo malonumų, žmogus nori pasimėgauti maistu ir gėrimais. Vieni saldumynais, kiti gal gurmaniškais patiekalais. Žmonės nori pajusti daugiau įvairių skonių, vadinasi ir patiekalų turi būti ne vienas, ką jau ir sakyti apie desertą viso to pabaigoje, kas šiuolaikinės mitybos požiūriu yra visiškai neteisinga.
Kur dingsta lieknumas?
Gan dažnai pastebime, kad net jaunystėje liekni žmonės ima pilnėti antroje gyvenimo pusėje. Hormonai ir medžiagų apykaita bei ne toks aktyvus gyvenimo būdas daro savo, tačiau yra dar viena, mažiau žinoma priežastis. Bėgant metams, skonio receptoriai liežuvyje darosi mažiau jautrūs. Pasak ekspertų, tai keičia ir maisto skonių jautimą.
Būtent dėl šios priežasties kartais jaunystėje nemėgti produktai vėliau pasidaro skanūs. Moterų maisto pomėgiai dažniausiai pasikeičia po 50 m., o vyrų – po 60 m. Tyrimų duomenimis, „suaugusieji“ itin dažnai pamėgsta ožkos sūrį ir marinuotus agurkėlius. Prie jų dar reikia daugybės kitų produktų ir gėrimų.
Dar vertėtų žinoti, kad psichikos specialistų teigimu, žmonės, kenčiantys nuo persivalgymo priepuolių, visų pirma valgo dėl to, kad išvengtų savistabos, dėmesio sau patiems. Dažnai jie kelia sau labai aukštus reikalavimus, patys save kritiškai vertina, ir norėdami “atsijungti” nuo emocinio diskomforto, dėmesį labai siaurai sufokusuoja į artimiausios aplinkos stimulus – valgis teikia malonumą ir poilsį.
Nustatyta, kad taikant dėmesingumo ir sąmoningo valgymo technikas (kontroliuojant reakcijas į savo emocines būsenas, sąmoningai renkantis maistą, gerinant alkio ir sotumo pojūčių suvokimą, stiprinant priėmimą savęs tokio, koks esi), persivalgymo priepuolių skaičius mažėja.
Taigi, viršsvorio susidarymą lemia fiziologinės ir psichologinės priežastys.
Riebalinis sluoksnis – apsauga
Verta žinoti ir tai, kad riebalinis sluoksnis – tai apsauga. Nuo ko gi mums reikia saugotis? Yra keli variantai, galime rinktis sau labiausiai tinkantį.
Nuo sieloje sukauptų nuoskaudų
Tikriausiai pastebėjote, kad įsižeidžę, imate „guostis“ bandele, pyragėliu, vyno taure ar šokoladiniu saldainiu? Tai angliavandeniai, kurie greitai įsisavinami ir lengvai virsta riebalais.
Tokiu būdu užuot tą nuoskaudą iš karto „išgyvenę“, leidę pajusti su ja susijusias emocijas, mes ją „nukišame“ kuo giliau, „užklojame“ riebalais.
Nuo emocijų pliūpsnio
Būna, kad ko nors supykote, susierzinote, tačiau negalite sau leisti išreikšti neigiamų emocijų, tuomet jūs jas dažniausiai „suvalgote“ – dirbant žandikaulių raumenims, mažėja įtampa. Taigi, užuot kokiam nors netikėliui pasakytumėte ką apie tai galvojate, jūs apsimetate kad nieko nebuvo, arba jūsų neliečia, viskas yra gerai. Tuo pat metu į burną dedate maistą, kuris padeda išlikti „padoriu žmogumi“.
Nuo atsakomybės, įsipareigojimų, susitikimų, kurių vengiate.
Pavyzdžiui, žmogus visiems sako, kad nori sukurti šeimą, tačiau tuo pačiu metu kosminiu greičiu „auginasi“ svorį. Tuomet jis tarsi išsilaisvina nuo visų pastangų, reikalingų partneriui pritraukti: išvaizdos puoselėjimo, garderobo atnaujinimo ir savo asmenybės turtinimo-tobulinimo. Nieko nebereikia daryti, galima guostis, kad toks storas vis tiek jokių šansų neturiu.
Nuo karjeros siekimo
Daugelio žmonių sąmonėje lieknumas tiesiogiai susijęs su sėkme. Taigi, jūs dirbate neįdomų ir mažai apmokamą darbą, tačiau baimė išeiti į tą grėsmingą pasaulį, kuriame į gerus darbus priima tik lieknus ir gražius, verčia jus toliau likti toje pačioje vietoje, tyliai „užvalgant“ savo nusivylimą ir keiksnojant koks „gyvenimas neteisingas“.
Nuo įvairių baimių
Beveik kiekvieno žmogaus gyvenime nutinka nesėkmingų, traumuojančių įvykių. Įsimylėjote be atsako, arba buvote paliktas. Tuomet, jūsų kūnas gali imtis gelbėjimosi iniciatyvos, siekdamas apsaugoti nuo panašių nelaimių pasikartojimo. Atrodo žymiai saugiau stebėti meilės objektus per atstumą, užsikandant šokolado plytele ar burnoje tirpstančiu keksiuku.
Nuo nuobodulio
Kas yra nuobodulys? Pirmiausia – tikslų neturėjimas ir laisvos energijos nebuvimas. Net jeigu ir turite tikslų, jums energijos pakanka tik darbui ir parėjimui namo, todėl apie kokias pramogas ar tikslus galima svajoti? Vienintelė galimybė save pradžiuginti – ledai, traškučiai, alus, sūris ar kiti patinkantys skanėstai.
Kaip sau pagelbėti?
Panašu, kad psichologinis viršsvorio aspektas – tai priklausomybė. Priklausomybė nuo maisto. Jos, kaip ir kitų priklausomybių galima atsikratyti – „nusikabinti nuo kabliuko”. Visiškai transformuoti ribojančius įsitikinimus, baimes ir negatyvias programas gali būti sudėtinga, tačiau štai ką galite padaryti.
Susirašykite sąrašą dalykų, kurie jums nepatinka jūsų išvaizdoje, o tuomet atsakykite į kelis klausimus:
– kodėl man tai nepatinka?
– su kuo aš save lyginu?
– išvardinkite visus atvejus, kai jūsų išvaizda tapo jūsų nesėkmės priežastimi;
Sudarykite sąrašą dalykų, kurie įvyktų, jeigu būtumėte be viršsvorio, kaip pasikeis jūsų gyvenimas. Tuomet, po kiekvieno sakinio dėkite kablelį ir pratęskite mintį, pridėdami žodelį „tačiau“.
Pvz. – Aš galėsiu vilkėti gražius drabužius, tačiau neturiu pinigų pasikeisti savo garderobą.
– Į mane atkreips dėmesį vyrai/moterys, tačiau aš jų bijau, nesu pasiruošęs/usi rimtiems santykiams;
– Galėsiu padaryti karjerą darbe, tačiau tai pareikalaus iš manęs daugiau atsakomybės, žinių, kurių man trūksta…
Štai tokiu būdu, atsakę į visus klausimus, galėsite pamatyti kam jums reikalingas jūsų svoris ir nuo ko jis jus saugoja. Tik tuomet galėsite pamatyti kas gi iš tikrųjų vyksta jūsų gyvenime.
Taigi, viršsvoris taps ne problema, o uždaviniu. O kaip žinome, uždaviniai turi vienokį ar kitokį sprendimą. Ir tik nusprendę, kad norite atsikratyti savo „apsaugos“, galėsite savęs paklausti: „ką aš galiu padaryti, kad tapčiau liekna?“
Įpročių ir klaidingų įsitikinimų galia
Dar yra toks terminas „mitybos elgsena“, kuri taip pat turi psichologines priežastis, kartu su fiziologiniais įpročiais.
Pavyzdžiui, jūs valgote ne todėl, kad alkanas, o todėl, kad esate įpratęs maitintis tris kartus per dieną, kaip tai darėte vaikystėje, tėvų namuose. Turite vidinę nuostatą, kad „taip reikia“.
Dar viena nuostata iš vaikystės gali būti „negalima nieko palikti lėkštėje“. Laikai pasikeitė, dabar nebėra maisto trūkumo ir jo galima gauti bet kuriuo metu parduotuvėse, kai tuo tarpu tėvai ar seneliai gaudavo valgyti ribotą kiekį ir net kentė badą.
Kai kuriems žmonėms valgymas – kaip raminamieji vaistai. Valgymo procesas laikinai sumažina jų vidinę baimę ir nuslopina nerimą. Tėvai dažnai maitina vaikus būtent todėl.
Egzistuoja tam tikros specialios programos, formuojančios sveiką mitybos elgseną, kai jūs nealinate savęs dietomis ir fiziniais pratimais, tačiau valgote pakankamai jums skanaus maisto, mėgaujatės juo ir patiriate džiaugsmą, o ne susierzinimą, kaip daugelis lieknėjančių per prievartą žmonių, kurie dažniausiai kamuojami depresijos, arba, blogiau – yra agresyvūs ir pikti.
Padeda ir augalai
Svoris mažėja tuomet, kai greitesnė medžiagų apykaita, kraujo cirkuliacija ir iš organizmo šalinasi toksinai bei šlakai. Avietės medžiagų apykaitos procesuose dalyvauja efektyviai – sugeria senas atliekas toksinų pavidalu, o paskui padeda jas pašalinti.
Vartojant mėtas, galima valyti organizmą nuo šlakų bei toksinų, jos lengvina virškinimą, skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą. Mėtų eterinis aliejus sustiprina pasitikėjimą, mažina įtampą ir mintis dėl to, kas galėtų nemalonaus atsitikti. Padeda atsikratyti įpročio žodiniais simboliais projektuoti savo gyvenimo „juodas skyles“.
Jazminų aromatas suteikia ramybės, padeda visiškai ir giliai atsipalaiduoti. Neutralizuoja neproduktyvias mintis, suteikia joms šviesesnę tėkmę. Mažina depresyvias nuotaikas, nerimą, nusivylimą. Suteikia nusiraminimą, sugrąžina pasitikėjimą savimi. Skatina pragmatiškai pasižiūrėti į santykių nesklandumus – išdavystę, neištikimybę, praradimą, reaguoti į tai prislopinant nenaudingas emocijas.
Kokybiškų natūralių eterinių aliejų galite įsigyti www.feminabona24.com
Siauralapio gauromečio ir juodojo serbento lapų mišinys tinka medžiagų apykaitai gerinti.
Avietė yra mažai kaloringas skanėstas – 100 g teturi 46 kalorijas. Tad visa stiklinė, prilyginama 1 porcijai, teturės apie 100. Dar reikia žinoti, kad avietės turi žemą glikemijos indeksą, vadinasi, organizme skyla lėtai, cukraus kiekis kraujyje nepakyla taip greitai, tad ilgiau jaučiatės sočios. Uogos padeda šalinti iš organizmo skysčius, o lapų arbata galima pakeisti kavą.