Vynuogės gerina savijautą
Net Lietuvoje galima užsiauginti įvairių spalvų ir skonių vynuogių, spausti jų sultis ir gaminti natūralų actą. Šiuose produktuose, kaip ir pačiose uogose bei iš jų pagaminamuose razinose yra gausybė labai reikalingų žmogaus organizmui medžiagų. Jų nauda su kaupu atperka itin didelį vynuogių kaloringumą.
Sena legenda pasakoja, kad vynuoges miške visiškai atsitiktinai aptiko valstietis, kurio dėka šios uogos pradėtos auginti. Tai atsitiko labai seniai, nes vynuogės augintos jau Senovės Graikijoje ir Romoje.
Jau tuomet jos buvo vertinamos kaip labai naudingos sveikatai uogos ir pabrėžta, kad vynuogės itin reikalingos moterims. Šiuolaikiniai mokslininkai, ištyrę vynuogių sudėtį, šią rekomendaciją patvirtino ir paaiškino kodėl taip yra.
Daug rūšių ir skonių
Vynuogių yra daugybė rūšių, kai kurie šaltiniai jų mini net 8 tūkstančius. Liaudies medicina įžvelgia kai kurių rūšių skirtumus.
Pavyzdžiui, jei kraujyje yra padidėjęs cukraus kiekis, geriau rinktis raudonąsias vynuoges. Jose yra medžiagų, kurios padeda reguliuoti cukraus kiekį. Taip pat jos ypač tinka širdžiai ir didina hemoglobino kiekį. Taip pat padeda atpalaiduoti spazmus.
Raudonos vynuogės kartais vadinamos gamtiniu antidepresantu. Tačiau jose daug taninų ir polifenolių, todėl suvartojus pernelyg daug, gali prasidėti migrena.
Juodosiomis vynuogėmis vadinamos tamsiai mėlynos, pavyzdžiui, Izabela, Savinjon, Kaberne, Merlo. Tai vidutinio dydžio uogos, kurių nuolatinis vartojimas yra laikomas gera profilaktine priemone nuo Alzhaimerio ligos. Jos turi medžiagų, kurios padeda patiriant stresą ir ilgalaikį nuovargį. Gerina nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemų funkcionavimą. Iš šių veislių pagamintos sultys netinka vaikams, gali net sukelti anemiją.
Iš žalių uogų veislių pagamintos sultys ypač gerai ir greitai atstato organizmo energiją ir pagal poveikį yra gana artimos raudonosioms vynuogėms. Stiprina kraujagysles bei kapiliarų sieneles bei mažina trombų susidarymo riziką ir jautrumą infekcijoms. Taip pat mažina cholesterino kiekį. Jos taip pat naudingos sergantiems astma ir sutrikus skrandžio veiklai.
Valgyti atskirai
Vynuogės vertinamos kaip gan sunkus maistas ir todėl rekomenduojama vartoti kaip atskirą patiekalą. Jos nerekomenduojamos su alkoholiu ir pieno produktais bei riebiu maistu. Pagal kaloringumą vynuogės yra beveik rekordininkės, 100 g yra net 70 kilokalorijų, tačiau jose yra ir fermentų, kurie gerina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Be to, vynuogėse yra medžiagų, kurios neutralizuoja žalingą ultravioletinių spindulių poveikį. Jei organizmas negauna tokių medžiagų, oda greičiau vysta ir sensta.
Naudingų elementų sankaupa
Vynuogėse daug vitaminų А, В, Р, С, rūgštynių, citrinų ir gintaro bei folio rūgšties. Taip pat kalcio, fosforo, kalio, geležies, magnio ir seleno. Reguliariai valgant vynuogių, galima apsivalyti nuo besikaupiančių laisvųjų radikalų, kurie spartina senėjimą ir skatina įvairius susirgimus. Vynuogių terapija yra bene pats skaniausias būdas papildyti organizme jodo atsargas.
Nuo visokių negandų
Vynuogės, kai kurių šaltinių teigimu, padeda išsivaduoti nuo migrenos (tereikia kasdien išgerti po stiklinę jų sulčių), nuolatinio nuovargio, virškinimo ir medžiagų apykaitos sutrikimų. Vynuogių sudėtyje esančios medžiagos padeda apsisaugoti nuo inkstų ligų ir didina seksualinę trauką. Kekė vynuogių kasdien gali padėti iš organizmo pašalinti radioaktyviųjų medžiagų likučius.Vynuogės yra rekomenduojamos sportuojantiems, nes gali labai greitai atstatyti jėgas bei padidinti ištvermę. Jose esančios medžiagos stiprina širdį, kaip ir visas kitas raumenų grupes. Vynuogės didina ne tik ištvermę sporte, bet ir dirbant protinį darbą.
Gerėja atmintis
Pastebėta, kad nuolat valgant vynuogių bent 3 mėnesius iš eilės, aktyvuojasi atmintis ir atsistato, jei ji nusilpusi. Atlikus tyrimus, nustatyta, kad gerėja net loginis mąstymas ir gebėjimas mokytis užsienio kalbų. Tačiau sergant diabetu vynuoges reikia vartoti atsargiai, nes jos gali labai staiga padidinti cukraus kiekį. Didesnį uogų kiekiai nepatartini ir tiems, kurių medžiagų apykaita smarkiai sutrikusi. Netradicinės medicinos atstovai pažymi, kad vynuogės skatina šlapimo išsiskyrimą ir vandens pašalinimą iš organizmo, todėl mažina patinimus.
Kauliukai
Taip ilgai žmonių maistui naudojamos vynuogė dabar perdirbamos praktiškai be likučių. Sugalvota, ką veikti ir su jų kauliukais. Vartoti kartu su uogomis jų galima palyginti nedidelį kiekį dėl galimybės išprovokuoti apendicitą ar virškinamojo trakto ar žarnyno ligų paaštrėjimą. Tačiau Europoje ištrauka iš vynuogių kaliukų yra pripažinta priemonė gydant varikozinį venų išsiplėtimą. Padeda atstatyti pažeistas kraujagyslių sieneles ir mažina trombų riziką. Kauliukų ekstraktu taip pat gydomas akių pervargimas.