Prieskoninis bazilikas irgi vaistažolė
Kvapnūs baziliko lapeliai jau daug kam tapo įprastas prieskonis. Nusižiūrėjome atostogaudami Italijoje, Graikijoje, Turkijoje ir kituose šiltuose kraštuose, o dabar ir ant savo palangių po vazonėlį ne vienas turime. Tik dažniausiai net neįtariame, kad bazilikas taip pat yra puikus gamtinis antibiotikas. Dėl eterinių aliejų gausos bazilikas efektyviai gina organizmą nuo bakterijų, virusų, grybelių, tad saugo nuo infekcijų ir dezinfekuoja. Šakelė baziliko, panardinta į vandens ąsotį, apsaugo vandenį visą dieną net karštame klimate. Baziliko nuoviras Indijoje yra tradiciškai vartojamas, jei žmogus suserga ir jam pakyla kūno temperatūra.
Mūsų kraštui itin aktualu tai, kad bazilikas tinka gelbstintis nuo kvėpavimo takų susirgimų, įskaitant chronišką bronchitą bei astmą. Teigiama, kad bazilikas ne tik saugo nuo infekcijų, bet ir mažina uždegimą, padeda atsistatyti plaučiams nuo rūkymo pasekmių ir net tuberkuliozės. Bazilike yra antioksidantų, apsaugančių nuo laisvųjų radikalų poveikio, jo eteriniame aliejuje komponentų, kurie padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Bazilikas taip pat padeda raminti nervus, mažinti kraujospūdį, puikiai tinka gerinti burnos kvapą. Jis naikina beveik visas burnos ertmės bakterijas ir skatina gyti žaizdeles. Tad jo nuoviru puikiausiai galima pakeisti burnos dezinfekavimo skysčius. Juolab kad bazilike esančios medžiagos dar ir stiprina dantenas. Jeigu neturite nei šviežių, nei džiovintų baziliko lapelių, prireikus galima įsigyti eterinio baziliko aliejaus, kuriame visos augalo savybės ir galios dar labiau koncentruotos. Tik reikia labai atsakingai rinktis gamintoją.
Namie baziliko lapelių galima pamerkti į actą ar aliejų, kuriuos naudosite salotų padažams ir tuo pačiu ne tik patiekalų skonį pagerinsite, bet ir organizmą stiprinsite. Skirtingų rūšių ir spalvų bazilikų skonis bei kvapas šiek tiek skiriasi.